Annual Awards

2018 AWARD RECIPIENTS

2018 Alberta Z. Brown Distinguished Minister Award for Pastoral Ministry
Rev. Phillip Jones

2018 Alberta Z. Brown Distinguished Minister Award for Innovative Ministry
Rev. Don Morrow

2018 Alberta Z. Brown Distinguished Minister Award for General/Institutional Ministry
Rev. Dr. Irie Session

2018 Distinguished Minister Award for Specialized Ministry
Rev. Dr. Jaquetta Chambers

2018 Kenneth L. Teegarden Award
Rev. Robert & Gwen Bray

2018 Being Brite Awards
First Christian Church, Longview

The 2018 winners will be recognized at the Ministers Week Brite Luncheon on Tuesday, February 6, 2018 at the Dee J. Kelly Alumni Center. CLICK HERE for more information or to purchase tickets.

CLICK HERE to submit a nomination for the 2019 Distinguish Minister Awards.

PREVIOUS RECIPIENTS

DISTINGUISHED MINISTER AWARD FOR PASTORAL MINISTRY
1995 Martin E. Pike, Jr.
1996 Richard Crews
1997 Ora M. Shelton
1998 Hugh Baker
1999 Gilbert Davis
2000 Glenn Routt
2001 Roy E. Tomlinson
2002 Don E. McKenzie
2003 J. Sydney Carnes
2004 Oran and Charlotte Nabors
2005 Charles H. Sanders
2006 Clark Ford
2007 Art Digby
2008 Bob Coleman
2009 John T. Muir, Jr.
2010 David Mindel
2011 Eldon Irving
2012 Chris Diebel
2013 Rev. Clyde Nichols
2013 Rev. Dr. Curtis L. Keith
2014 Rev. Dr. Eugene W. Brice
2014 Rev. Anthony J. Vinson
2015 Rev. David Worden
2016 Rev. Dr. Michael Waco
2017 Rev. Cyndy Walker Twedell

DISTINGUISHED MINISTER AWARD FOR GENERAL OR INSTITUTIONAL MINISTRY
1995 Ronald Somers-Clark
1996 James Moudy
1997 M. Jack Suggs
1998 Allan and Jan Eubank
1999 Janet Long
2000 Catherine J. Watson
2001 Ambrose Edens
2002 Arthur A. Hanna
2003 William R. Baird, Jr.
2004 Sidney J. Spain
2005 Feliberto F. Pereira
2006 William E. Tucker
2007 Gil Ferrell
2008 Duane Bidwell
2009 Donald B. Mills
2010 Mike Young
2011 Jim Oglesby
2012 Kathryn Williams
2014 Rev. Dr. Bryan G. Feille
2017 Rev. Dr. Robert W. Hawley

DISTINGUISHED MINISTER AWARD FOR SPECIALIZED MINISTRY
1995 Kenneth Teegarden
1996 Erline Walker
1997 W. A. Welsh
1998 Frank Mabee
1999 Roy Martin
2000 Lloyd Allen
2001 Ralph and Mary Maxine Palmer
2002 Jo Taylor
2003 Jan and Lloyd Tatlock
2004 Edward L. Dowell
2005 Belva Brown Jordan
2006 Sandy and Dan Owen
2007 Mary Luo and David
2008 Carl E. Zerweck III
2009 Robin Hoover
2010 John Butler
2011 David Owen
2012 Betty Youngman
2013 Revs. Gail and Wayne Long
2015 Rev. Mack McCarter
2016 Revs. Dorothy and Lew Davis
2017 Rev. Dr. Roger W. Wedell

DISTINGUISHED MINISTER AWARD FOR INNOVATIVE MINISTRY
2008 Holly McKissick
2009 Irie L. Session
2011 Jan and Ralph Stone
2013 Rev. Ben Todd, Jr.
2016 Rev. Dr. Andy Mangum
2017 Pastor Rick Owen

THE KENNETH L. TEEGARDEN AWARD
2007 Edwin and Lou Michael
2008 Roy and Edna Tomlinson
2009 Ora M. Shelton
2010 Bob and Joan Floyd, Sr.
2011 Rev. Dr. Earl and Mrs. Martha Bissex
2012 Gilbert Davis
2013 Rev. Dr. Paxton Jones
2014 Rev. Arthur A. and Susan S. Hanna
2015 Rev. Richard Ziglar & Mrs. Peggy Ziglar
2016 Mrs. Jacqueline Mehaffy
2017 Roy C. Snodgrass III

THE BEING BRITE AWARD
2007 First Christian Church of Lancaster, Lancaster, Texas
2008 Bethany Christian Church, Houston, Texas
2009 First Christian Church, Pasadena, Texas
2010 Central Christian Church, Texarkana, Texas
2011 First Christian Church, Odessa, Texas
2012 First Christian Church, Huntsville, Texas
2013 First Christian Church, Beaumont, Texas
2014 Richland Hills Christian Church, Richland Hills, Texas
2015 Memorial Christian Church, Midland, Texas
2016 First Christian Church (Disciples of Christ) of Granbury
2017 First Christian Church of Midland, TX